Návštěvní Kniha

Obrázek “http://www.beruska8.cz/gif/knihy/9.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Novinky na webu

Aktuálně

DIDA

Jméno : Nelson de Jesus Silva

Přezdívka : Dida

Narozen : 7.října 1973 v Iraře , Brazílie

Klub : AC MilánVýška : 195 cm

Váha : 85 kg

Přednosti : Má velmi rychlé reakce je solidní v situacích jeden na jednoho.

Slabina : Často zůstává zbytečně na brankové čáře , když by měl raději vyrazit a sebrat míč ze vzduchu.

Úspěchy : mistr světa 2002 , mistr ligy Brazílie 1999 , Itálie 2004 ; vítěz Brazilského poháru 1996 , Poháru osvoboditelů 1999 , klubového MS 1999 , Italského poháru 2003 , Evropského superpoháru 2003 , Ligy mistrů 2003

Pozice brankáře je tradičně nejslabším místem brazilského fotbalu.Dida představuje vyjímku , jež potvrzuje pravidlo.Upozornil na sebe v devatenácti letech , to chytal za FC Vitoria.Odtamtud se přestěhoval do Cruzeira , s nímž vyhrál brazilský titul a pohár osvoboditelů.

Úspěchy mu otevřely bránu do národního mužstva.V roce 1995 byl náhradníkem na mistrovství Jižní Ameriky , o rok později získal bronz na olympiádě v Atlantě a v roce 1998 byl členem stříbrného týmu na mistrovství světa ve Francii.

Téhož roku v prosinci zamířil do Evropy , koupilo ho AC Milán a obratem poslalo na hostování do švýcarského Lugana.Tam zůstal do konce sezony 1998/99.Na další ročník ho italský klub převelel zpět do brazilského Corinthians , kde rovněž několik sezon hostoval.

Teprve potom přišel průlom v Didově mezinárodní kariéře.Během jediné sezony se stal penaltovým hrdinou mistrovství Jižní Ameriky a později klubového mistrovství světa.Při Copa Americe chytil penaltu Fabiana Ayaly , která by znamenala vyrovnání , a pomohl tak ve čtvrtfinále vyřadit odvěkého soupeře , Argentinu.Na mistrovství světa klubů přispěl k vítězství Corinthians nad Vasco da Gama ve finále , o jehož výsledku rozhodovaly až pokutové kopy.

Vedení milánského klubu se rozhodlo dát Didovi příležitost.Experiment se však nezdařil a poněkud nejistý Brazilec znovu putoval na další sezonu zpátky přes oceán ke Corinthians.

Na sezonu 2001/02 vystřídal tureckého trenéra Fatiha Terima u kormidla milánského AC Carlo Ancelotti.Když hodnotil defenzivní činnost mužstva , převažovala mu mínus nad plus.Výsledkem bylo Didovo opětovné povolání zpět na sever Itálie , aby zvýšil konkurenci na brankářském postu.

Ročník 2002/03 zahájil jako první golman Christian Abbiati , ale ten se krátce nato zranil.Do branky se tak postavil Dida.Villiam Vecchi , trenér brankářů milánského klubu , zřejmě seslal na dřívě chybujícího Brazilce nějaké pozitivní kouzlo - po Didově nervozitě nebylo ani památky.Mohutný golman vládl pokutovému území s ledovým klidem a velkou sebedůvěrou a úspěšnou sezonu završil penaltovým rozstřelem , který rozhodl o vítězství AC Milán ve finále Ligy mistrů nad Juventusem Turín.

V sezoně 2003/04 pokračoval Dida ve spolehlivých výkonech: ve 32 odchytaných ligových utkáních lovil míč ze sítě jen dvacetkrát a AC Milán po pěti letech vyhrálo mistrovský titul.Jméno Dida se začalo vyskytovat v debatách odborníků na téma nejlepší brankář světového fotbalu.

Přece jen tu však byla vada na kráse: katastrofální výpadek Didy a celé obrany AC ve čvrtfinálovém utkání ligy mistrů na hřišti španělského Deportiva La Coruňa.


V ročníku 2004/05 Dida dál potvrzoval vybudovanou pověst a AC Milán se v lize mistrů i na domácí půdě nechalo předběhnout až těsně před cílovou páskou.Dida přitom v Lize mistrů nedostal branku dlouhých 622 minut !

Svou pozici posílil i na reprezentační úrovni ; podle všeho patří rukavice prvního brankáře právě jemu.Když Brazílie triumfovala na mistrovství světa 2002 v Jižní Koreji a Japonsku , nestrávil na hřišti ani minutu.Na šampionátu v Německu však bylo všechno úpně jinak.


 


 

autor:Hajda
Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu!